GLF Schools

GLF Schools

GLF Schools was founded in 2012 in order to enable the federation of Glyn School (an academy in 2011) and Danetree Junior School. Together, we began our journey to become a MAT of more than 1000 talented staff working with over 10,000 children in 40 schools across 5 regions in southern England.

Our Schools

Banbury Region

Banstead Region

Berkshire & Hampshire Region

Caterham Region

Crawley Region

Didcot Region

Epsom Region

London Boroughs

Redhill Region

Sunbury & Camberley Region

Our Team

Please find contact details for your child's class teacher at this link.

EXECUTIVE HEADTEACHER:

Mr S Maclean, B.Sc. (Hons) P.G.C.E. NPQH *

HEAD OF SCHOOL:

Mr M Skelton, B.Sc. (Hons) P.G.C.E.*

ASSISTANT HEADTEACHER:

Miss L Lehane B.A. (Hons) * 

INCLUSION LEADER:

Mrs S Wood Bsc (Hons) P.G.C.E., NaSENCO *

TEACHING STAFF:

Mrs E Willis (Formerly Miss E Cruickshank) BSc (Hons), P. G. C. E. 

Nursery - Blake

Miss E Perry B.A (Hons)* 

Reception – Goodall
EYFS Phase Leader

Mr A Hunnable B.A (Hons) Q.T.S. 

Reception - Edison

Mr F Attubato B.A. (Hons) P.G.C.E.

Year 1 - Attenborough

Miss R Davies B.A. (Hons)

Year 1 - Hussain

Miss C Grayston B.A. (Hons) P.G.C.E.

Year 2 - Lovelace

Miss L Waldman  B.A. (Hons)

Year 2 - Nightingale

Miss S Hind BSc (Hons) P.G.C.E. *

Year 3 - Fitzgerald
Phase 1 Leader

Miss R Smith B.A. (Hons) P.G.C.E.

Year 3 - Seacole

Miss H Phillips B.A. (Hons) 

Year 4 - Jemison

Miss N Lobo B.A. (Hons) P.G.C.E. 

Year 4 - Zephaniah

Miss A Riley BSc (Hons) P.G.C.E

Year 5 - Daley

Mr C Van de Wiel B.A.(Hons)  P.G.C.E. * 

Year 5 - Blackman

Teaching and Learning Lead

Miss I McFeeters B.A. (Hons)

Year 6 - Mandela

Miss M Hind B.A. (Hons) P.G.C.E.*

Year 6 - Keller

Phase 2 Leader

Mrs V Nicol  MA (Hons) MA Phase 2 Specialist Teacher

Coach Clem 

Sports Teacher

Miss E Portman*

*Maternity Leave 

Miss A Garcia B.A. (Hons)

*Maternity Leave 

TEACHING ASSISTANTS (TA) / LEARNING SUPPORT ASSISTANTS (LSA) / HIGHER LEVEL TEACHING ASSISTANTS (HLTA):

Mrs J Adib

LSA

Mrs J Agyako 

LSA

Mrs S Andrew

TA

Mrs J Carpenter

HLTA

Mrs K Caria

LSA

Mrs J Cobb

LSA

Miss V Cooper

LSA 

Mrs G Dix

HLTA

Mrs P Farrant

LSA

Mrs J Garcia

HLTA

Ms D Guy

LSA
Miss S Lawrence 

TA

Miss E Morris

LSA

Mrs E Nicholson

TA

Mrs K Patel 

LSA

Mrs C Salter

HLTA
Miss V Savill

LSA

Mrs K Stevenson 

HLTA

Mrs Z Thompson

LSA

EARLY YEARS PRACTIONERS:

 

Mrs N Crossingham 

TA

Mrs I Montebello

TA

Mrs K Sutton 

Nursery Nurse

Mrs K Williams 

Nursery Nurse

ADMIN:

Mrs J Bezuidenhout 

Office Manager

Miss A Huq 

Office Administrator

Mrs Z Samyani  

School Receptionist (Monday to Wednesday)

Mrs K Parry 

School Receptionist (Thursday and Friday)

Miss S Way 

Office Administrator (Wednesday to Friday) 

Mrs H Spenceley 

Finance Assistant

Ms S Brown

People Administrator

Mr J Craughwell

Site Supervisor 

MIDDAY SUPERVISORS

MIDDAY SUPERVISORS

Mrs J Christie

Midday Supervisor

Mrs N Crossingham 

Midday Supervisor

Ms S Gani 

Midday Supervisor

Mrs M Hodgson

Midday Supervisor

Mrs I Montebello

Midday Supervisor

Mrs K Karamat 

Midday Supervisor

Mrs S Lawrence 

Midday Supervisor

Miss E Nicholson 

Midday Supervisor

Mrs B Parikh

Midday Supervisor

Mrs J Ringrow

Midday Supervisor

Miss E Warner

Midday Supervisor

Coach Clem #

Sports Coach 

SWIMMING INSTRUCTORS:

 

Mrs J Bryant

 

Miss A Holt

 

DAWN AND DUSK:

 
Mrs N Crossingham 

Senior Playworker

Mrs C Campbell 

Playworker

Miss J Dawson

Playworker

Ms S Gani #

Playworker

Ms A Jamil

Playworker
Mr O Saul

Playworker 

Mrs J Turner

Playworker

 

 

Chartwells

Caterer

 

*Leadership Team